Lepidlo s perlinkou 2024

Lepidlo s perlinkou je oblíbené stavební řešení, ať už se bavíme o venkovní omítce zateplených budov, nebo opravách zdí v interiéru. Vysvětlíme si, kdy je vhodné použití tohoto řešení. Probereme situace, kde je naopak lepší se této technologii vyvarovat. Ceny pro rok 2024.

Co je lepidlo a perlinka?

Nejprve si řekněme, co ty jednotlivé složky v názvu znamenají.

Lepidlo je stavební stěrka na cementové bázi. Používá se k lepení zateplovacích systému ke zdivu. Lepení zdících tvárnic a za určitých okolností i lepení obkladů na zdi. Dále pak k opravám vnitřních omítek a tvorbě vyrovnávacích vrstev po montáži zateplení.

Perlinka, vertex, síťka, mřížka nebo tkanina je role tenkého materiálu vyrobená ze skelného vlákna, vhodná pro vyztužení stěrkové hmoty. Zamezuje praskání omítky. Je určená pro vyztužení nanášených hmot. Hlavně v místech přechodů mezi různými materiály materiály (např. cihla–beton, dřevo–omítka apod.)

Lepidlo a perlinka je tedy na zdivo nanesená vrstva cementového lepidla, do kterého je vložena výztužná mřížka. Ta je následně zakryta další vrstvou lepidla.

Kdy se lepidlo s perlinkou hodí?

Perlinka a lepidlo nachází pro běžného člověka několik využití. Pojďme se na ně společně podívat.

Lepidlo s perlinkou fasáda
Zeteplovací hmotu fasády je potřeba něčím zakrýt a vyrovnat. Lepidlo s perlinkou je vhodné řešení.

Perlinka s lepidlem jako vyrovnávací a krycí vrstva zateplení fasády

Zastěrkování polystyrenového zateplení EPS, XPS nebo minerální vaty za použití perlinky je vhodné řešení. Je to relativně jednoduché, rychlé a svůj účel plní. Dejte si pozor, abyste používali lepidlo, které je určené pro použití v exteriéru. S vašimi stavaři také konzultujte rozsah teplot, při kterých je daná směs aplikovatelná. Práce při příliš vysoké, nebo naopak nízké teplotě by mohla vaše dílo poškodit. Hrozí špatná přídržnost k podkladu a také popraskání.

Nepodceňit difúzní odpor byste měli hlavně při zhotovení fasád. Je možné, že váš projektant určil zvýšené nároky na „dýchaní“ stavby, a s tím i stěrkovací hmoty.

Cena, kolik stojí lepidlo a perlinka na fasádu m²?

Za práci počítejte cca 300–500 Kč/m² bez materiálu, aplikace na rozumně zhotovený podklad, (materiál od 40 Kč/m²).

Cena se bude lišit dle regionu a hlavně dle kvalifikace a profesionality zhotovitele.

Je však třeba si uvědomit, že možná budete potřebovat i další úkony, jako je montáž lešení nebo penetrace podkladu.

činžovní dům omítky
Lepidlo s perlinkou se do starších objektů nehodí esteticky ani funkčně.

Lepidlo s perlinkou a štuk pro vnitřní opravy stěn

Tato aplikace je český šlágr a dle mého tak trochu nešvar spousty řemeslníků a homo domo kutilů. To z důvodu, že se často tato dvojice používá tam, kde je zbytečná nebo kam se nehodí. Technika spočívá v nanesení celoplošné vrstvy lepidla s vložením perlinky na všechny stěny místnosti, někdy i stropu. Vrstva lepidla nahrubo vyrovná nerovnosti, perlinka zamezí tvorbě případných trhlin. Štuk na závěr vytvoří finální jemnou tenkou vrstvu. Tak to i funguje.

Jenže, celá operace nese i několik negativ. První je, že k renovaci často přistupujeme ve starších budovách, chalupách, ale i historických objektech. Stěny v těchto stavbách již po aplikaci nevypadají tak věrohodně historicky. Přeci jen, nanesení několika vrstev se na nich podepíše.

Další potíž je paropropustnost objektu. Uzavřít všechny stěny dvojí vrstvou cementové stěrky je v historických budovách technika, která původní funkční systém omítek nezlepšuje, ale zhoršuje. Difúzní odpor lepidla je vyšší nežli řešení za použití vápenocementové omítky a štuku. Tím může docházet k horšímu odpařování vody z objektu.

Celoplošnost a její nevýhody. Nelze to nezmínit. Zatlučete hřebíček, po nějaké době ho vyndáte a s ním nadzvednete plochu omítky o velikosti talíře. Zapadají za ni v momentě drobné kamínky a máte na zdi hrb.

Cena lepidlo a perlinka vnitřní m² 2024?

Za práci počítejte cca 300–500 Kč/m² bez materiálu, zhotovitel může účtovat další náklady za škrábání starých barev a přípravu povrchu, (materiál od 40 Kč/m²).

Cena se bude lišit dle regionu a hlavně dle kvalifikace a profesionality zhotovitele.

Na našem webu naleznete také aktuální ceny dalších stavebních úkonů.

Co použít ve starých domech, činžácích a chalupách?

Zhotovitel se aplikací perlinky a lepidla chrání před prasklinami. Jenže starší stavby jsou již kvalitně „sedlé“ a praskliny zde nehrozí. U těchto staveb je vhodné posoudit původní váponocementové omítky. Pokud nebudou drolivé, mokvavé nebo napadené houbami, tak je možné otlouct jen poškozená místa. Místa doplnit „doházet“ a srovnat jádrovou omítkou a na závěr nanést štuk. Ten nejlépe ve dvou vrstvách.

Štuk = směs vápna a jemného písku. Tvoří kvalitní jemnou finální omítku. Lze nanášet pouze v tloušťce kolem 2–3 mm. Jinak praská.

Lepidlo, perlinka a štuk v paneláku?

Aplikaci v panelových domech bychom doporučili. Minimálně na spoje mezi panely. Často praskají a zde je zapravení lepidlem s perlinkou vhodné. Taktéž se nesníží schopnost stavby dýchat, protože ta je již svou původní podstatou betonová.

Dbejte vždy na přípravu podkladu před samotným nanášením. Je to zásadní část aplikace, kterou kutilové a málo zdatní dodavatelé často podceňují.

lepidlo s perlinkou panelák
Přechody mezi panely a přechody různých materiálů, tam se perlinka hodí.

Jaké použít lepidlo?

První co hledejte jsou výrazy jako: fasádní lepidlo, stěrkovací cementová hmota, stavební lepidlo. Co je pro vás nejdůležitější, je však technický list. Najdete ho na stránkách výrobce každé směsi. Tam ověříte, zda daný výrobek opravdu vyhovuje vaší aplikaci. Pokud stále nemáte jasno, kontaktujte telefonicky výrobce a nechte si poradit. Stojí to jen pár minut a může vám to zachránit celý projekt.

Nikdy nepoužívejte směs, která není určena pro danou aplikaci. Moderní směsi obsahují mnoho příměsí a jsou uzpůsobeny speciálně ke svým účelům. Nevhodným použitím hrozí praskání, degradace materiálu či náročná práce.

Difúzní odpor

Nepodcenit tuto veličinu při výběru vašeho lepidla byste měli hlavně při zhotovení fasád. Je možné, že váš projektant určil zvýšené nároky na „dýchaní“ stěrkovací hmoty.

Jak vybrat perlinku, výztužnou mřížku?

Dejte pozor, ať nekoupíte mřížku, která má tendenci se při ohybech lámat. Při pročítání recenzí několika produktů jsem bohužel na podobné recenze narazil. Raději se těmto vyhněte. Je vhodné také správně volit mřížku pro vaše účely. Vyrábějí se různé tloušťky a tuhosti materiálu. Ověřte si v technickém listu, zda se tato mřížka hodí k vašemu účelu.

Správnou mřížku by vám měl poradit také stavební projekt, váš stavitel nebo výrobce. Pro použití v interiéru jako přechodová výztuha by měla posloužit mřížka jakákoliv. To samé platí i pro celoplošné opravy vnitřních stěn. zvýšené pozornosti dbejte u fasád a také novostaveb, kde celá konstrukce bude ještě „sedat“.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *